Bedūmiai tabako ir nikotino produktai, kaip elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako gaminiai, vis dažniau tampa alternatyva įprastiems tabako gaminiams. Kodėl taip svarbu tinkamai rūšiuoti ir perdirbti visame pasaulyje sparčiai populiarėjančių bedūmių produktų įrenginius? 

Šiandieniniame pasaulyje tradicinius tabako gaminius (cigaretes) vis dažniau pakeičia kaitinamojo tabako produktai, tabaką kaitinantys, ir elektroninės cigaretės, garinančios skirtingų skonių skystį. Moksliniai tyrimai rodo, kad naujos kartos tabako ir nikotino gaminiai yra mažiau žalingas pakaitalas cigaretėms dėl mažiau išskiriamų toksiškų cheminių medžiagų.

Rinkos tyrimų bendrovė „Global Industry Analyst“ skaičiuoja, kad iki 2026 metų pasaulinė elektroninių cigarečių rinkos vertė išaugs iki 22,5 mlrd. JAV dolerių. Palyginimui: 2020 metais, COVID-19 pandemijos laikotarpiu, prognozuojama šios rinkos vertė buvo 14,1 mlrd. JAV dolerių. Vienos iš kategorijų –  vienkartinių elektroninių cigarečių –  rinka pasaulyje taip pat augs ir iki 2026-ųjų pasieks 1,9 mlrd. JAV dolerių.

Naujausio „Eurobarometro“ tyrimo „Europiečių požiūris į tabaką ir elektronines cigaretes“ duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes bent kartą bandė 16 proc. šalies apklaustųjų (2 proc. daugiau nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis), o kaitinamo tabako gaminius – 10 proc. (4 proc. lenkia Bendrijos vidurkį).

Pavojingos atliekos 

Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA), Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė sako, kad jau nebetinkamos naudojimui elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako įrenginiai priskiriami pavojingoms elektros ir elektroninės įrangos atliekoms pirmiausia dėl jose montuojamų ličio jonų baterijų. Maža to, panaudotose ir šalinamose elektroninėse cigaretėse gali likti skysčio (nikotino likučių ir aromatų), t. y., pavojingų ir aplinką teršiančių medžiagų.

„Bedūmių produktų įrenginiai, kaip ir kiti smulkūs elektronikos gaminiai, gali tapti kenksmingi aplinkai ir dėl juose esančio plastiko, jei jie šalinami į buitinių atliekų konteinerius ir patenka į sąvartynus. Į aplinką patekusios pavojingų ir toksiškų cheminių medžiagų turinčios atliekos teršia gamtą, nes sunkieji metalai prasiskverbia į žemę, vandenis ir kelia pavojų žmonėms ir gyvūnams. Bet kur išmetami plastiko turintys gaminiai sukelia ir kitų aplinkosaugos problemų. Pavyzdžiui, į vandenynus patekusios smulkios plastiko detalės ardo jų ekosistemą“, – sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Kita vertus, rinkose apstu ir vienkartinių elektroninių cigarečių su įmontuotomis ličio jonų baterijomis. Vienkartiniai gaminiai kur kas dažniau šalinami netinkamai, o taip gali atsitikti ir dėl to, kad žmonės tiesiog nežino, kaip tinkamai elgtis ir rūšiuoti įsigytus smulkius elektroninius prietaisus.

„Netinkami naudojimui bedūmių produktų įrenginiai, kaip ir kitos smulkios elektronikos atliekos, turi būti rūšiuojami ir patekti pas atliekų tvarkytojus. Elektroninėse cigaretėse esančio skysčio negalima išpilti į įprastą šiukšliadėžę ar plauti kriauklėje“, – kalba GIA ir EGIO vadovė.

Pasak jos, netinkamas naudojimui elektronines cigaretes ir kaitinamojo tabako įrenginius reikėtų šalinti į smulkiai elektronikai skirtas talpas, o jų galima rasti didesniuose prekybos centruose. Be to, panaudotus bedūmių produktų įrenginius, kaip ir kitas elektros ir elektroninės įrangos prekes, galima nemokamai priduoti jais prekiaujančiose mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse ar pardavėjų prekybos vietose, nuvežti pavojingas atliekas tvarkančiai bendrovei ar pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Naudotoms baterijoms prekybos centruose yra pastatytos specialios talpos, jas taip pat galima priduoti baterijų pardavėjams. Daugiau informacijos, kaip elgtis su atliekomis ir kur jas atiduoti, galima rasti www.atliekos.lt.

Dėmesys tvarumui ir perdirbimui 

ES  siekia, kad ekonomika būtų produktyvesnė, naudotų mažiau išteklių ir palaipsniui pereitų prie žiedinės ekonomikos. Tam būtina pasitelkti didesnį perdirbimo ir pakartotinio naudojimo mastą, todėl gamintojai ieško būdų, kad jų veikla būtų tvari.

Tarptautinės kompanijos „Philip Morris International“ teigimu, nuo 2016 metų, kai bendrovė paskelbė apie savo viziją sukurti bedūmę ateitį, buvo žengtas milžiniškas žingsnis pirmyn integruojant tvarumo principus į visus turimo verslo transformacijos etapus. Kompanija siekia suprasti ir valdyti socialinį poveikį ir poveikį aplinkai visoje vertės grandinėje, įskaitant ir bendrovės gaminamų produktų gyvavimo ciklą, todėl ypatingas dėmesys skiriamas gaminių tvarumui.

„Bendrovė užtikrina, kad kiekvienas suaugęs rūkantysis, pasirinkęs kaitinamojo tabako sistemą, turėtų galimybę grąžinti nebenaudojamą ar neveikiantį elektronikos įrenginį – apie tai informuojamas kiekvienas pirkėjas. Šiuo metu Lietuvoje tokius nenaudojamus smulkius elektronikos įrenginius surenka ir perdirba Lietuvoje veikianti atliekų perdirbimo įmonė. Ateityje tiek Lietuva, tiek kitos Baltijos šalys ketina prisijungti prie pasaulinės „Philip Morris International” programos CIRCLE („Central Inspection and Recycling for a Closed Loop Economy“)“, – sako „Philip Morris Baltic“ išorinių reikalų vadovas Lietuvai Kęstutis Straigis.

Įgyvendinant šią programą, bendrovė nuo 2018 metų surenka grąžintus įrenginius ir gabena į specialius CIRCLE tvarkymo centrus, kur įrenginiai nuodugniai patikrinami ir nuo jų atskiriamos perdirbimui tinkamos medžiagos.

„Nuodugniai tikrindami ir perdirbdami grąžinamus produktus mes galime patobulinti gaminamų produktų kokybę ir dizainą. Be to, šie tvarkymo centrai prisideda prie mūsų kovos su neteisėta prekyba ir padirbinėjimu, taip pat – prie regiono ekonomikos tos šalies, kurioje jie yra įkurti,“ – teigia K. Straigis.

Praėjusiais metais „Philip Morris International“, pasaulyje įgyvendindama programą CIRCLE, perdirbo 84 proc. kaitinamojo tabako įrenginių (pagal kiekvieno įrenginio svorį) medžiagų. Be to, 2020 metais, tęsdama šios programos plėtrą, bendrovė perdirbo 48 proc. visų parduotų įrenginių (2019 metais – 39 proc.), o tai sudarė daugiau nei 191 toną eksploatuoti netinkamų įrenginių ir medžiagų (iš jų apie 160 tonų buvo perdirbta, o likusi dalis buvo panaudota energijos gamybai).

2006 metais įsteigta GIA šiuo metu gaminių atliekų surinkimą ir tvarkymą organizuoja už 1 765 unikalius gamintojus  ir importuotojus, o „Philip Morris Baltic“ yra vienas iš jų.