Per penkerius metus plečiant elektronikos ir baterijų atliekų surinkimo tinklą bei pasitelkiant skatinimo sistemą Gamintojų ir Importuotojų Asociacijai (GIA) pavyko senų baterijų surinkimą padidinti net 55 kartus.

2009 metais, GIA pirmajai Lietuvoje pradėjus aktyviai organizuoti nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymą, buvo surinka apie 1,5 tonos senų baterijų. Po penkerių metų, 2014- aisiais, jau buvo surinkta 81,48 tonos baterijų atliekų.

55 kartus senų baterijų surinkimą padidinusi GIA per tą laiką nuosekliai kūrė atliekų tvarkymo sistemą. Kasmet skelbiami konkursai atliekų tvarkymui, taip pat plečiamas surinkimo tinklas, prekybos, centruose, parduotuvėse statomos specialios talpos baterijoms surinkti, kelerius metus iš eilės organizuojamas projektas „Mes rūšiuojam“ (www.mesrūšuojam.lt),  kurio dalyviai už pristatytus kiekius elektronikos ir baterijų atliekų gali išsirinkti projekto partnerių įsteigtus prizus.

„Pasirinkome tokį sprendimą, kai skiepijant gerus įpročius daugiausia dėmesio skiriama vaikams ir jaunimui, ir po kelerių metų galime drąsiai pasakyti, kad mūsų idėja pasiteisino“, – sako GIA vadovas A.Skinulis.

Aplinkos ministerija, įgyvendindama ES direktyvas, yra nustačiusi labai griežtus reikalavimus nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių tvarkymui. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, kasmet Lietuvoje į rinką iš viso pakliūva apie 800 tonų nešiojamų akumuliatorių ir baterijų. Šiemet pagal direktyvas privalu sutvarkyti 40 proc. to baterijų kiekio, kuris patenka į vidaus rinką, nuo kitų metų tas skaičius išaugs dar 5 proc. ir sieks 45 proc. šio kiekio, t.y. perdirbimui turės būti surinkta ir atiduota apie 360 tonų baterijų.

GIA yra licencijuota ne pelno siekianti visuomeninė organizacija, savo gretose jungianti alyvų, apmokestinamųjų gaminių bei transporto priemonių gamintojus ir importuotojus. Nuo 2006 metų veikianti organizacija drauge su partneriais kuria atliekų tvarkymo tinklą, kuris apima visą Lietuvą. Vienas didžiausių GIA organizuojamų projektų – „Mes rūšiuojam“, kurio organizatoriai į efektyvios atliekų rinkimo sistemos sukūrimą jau investavo daugiau kaip 0,5 mln. litų. Taip pat daug dėmesio skiriama eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo tinklui visoje Lietuvoje sukurti.

Kaip žinoma, panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Todėl siekiama, kad kuo daugiau baterijų būtų surinkta ir perduota atsakingiems atliekų tvarkytojams.

Leave a comment