Lietuvoje elektronikos atliekų tvarkymo rinkoje – sudėtingas periodas: vienam iš stambių elektronikos atliekų tvarkymo organizatorių stabdoma licencija, vyksta ilgai trunkantys teismo procesai, pateikinėjama prieštaringa informacija. Todėl Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) bei Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) suklaidintiems importuotojams pradėjo teikti nemokamas konsultacijas, kad būtų išvengta nesusipratimų ir skaudžių pasekmių.

Elektronikos gamintojai ir importuotojai pagal ES direktyvas kasmet privalo sutvarkyti tam tikrą kiekį elektronikos ir buitinės technikos atliekų. Rinkoje susiformavus sudėtingai situacijai ir vykstant teisiniams procesams, dalis elektronikos importuotojų negauna tikslios informacijos apie esamą padėtį, apie gamintojams ir importuotojams nustatytas pareigas ir atsakomybę.

Dėl tokios situacijos projekto „Mes rūšiuojam“ Akademija organizatoriai EGIO bei GIA iki rugsėjo pabaigos organizuoja nemokamus seminarus bei konsultacijas apie gamintojų ir importuotojų atsakomybes. Pageidaujantys gauti informaciją apie nemokamus seminarus gali kreiptis tel. 8 647 16587 arba el. paštu asta@gia.lt.

„Labai gerai žinome, kad atliekų surinkimas ir tvarkymas užtrunka nemažai laiko, todėl gali atsitikti taip, kad dalis Lietuvos gamintojų ir importuotojų paklius į labai nemalonią situaciją, kuomet teks mokėti baudas už nesutvarkytus atliekų kiekius. Todėl raginame nedelsiant pasidomėti, kokios prievolės jiems numatytos bei kokia dabar situacija šioje rinkoje“, – sako GIA ir EGIO vadovas Alfredas Skinulis.

Kol viešumoje netyla ginčai dėl atliekų tvarkymo, EGIO nuosekliai vykdo numatytas užduotis. Aplinkos apsaugos agentūra patvirtino, kad organizacija 2015 m. įvykdė visas Vyriausybės nustatytas atliekų naudojimo ir perdirbimo užduotis. 2016 m. EGIO yra įrengusi ir eksploatuoja apie 1000 elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo vietų visoje Lietuvoje. Tai daugiau kaip dvigubai viršija tą aikštelių skaičių, kokio reikalauja teisės aktai, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija. Per pirmą šių metų pusmetį jau surinkta ir perdirbta apie 2000 tonų elektronikos atliekų.

EGIO šiuo metu vienija 725 elektros ir elektroninės įrangos gamintojus ir importuotojus. Lyginant su praėjusiais metais, organizacijos narių skaičius išaugo 6,7 proc. EGIO per praėjusius metus įvykdė elektronikos atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotis – pagal savo organizacijos narių įsipareigojimus perdirbo daugiau kaip 3400 tonų elektros ir elektronikos prietaisų atliekų.

Aplinkos apsaugos reikalavimai nuolat griežtėja. Europos Sąjungos (ES) direktyva dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų nustato, kad nuo 2019 m. minimalus kasmet pasiekiamas atliekų surinkimo lygis valstybėje ES narėje turi būti 85 proc. susidariusių elektronikos ir elektroninės įrangos atliekų pagal svorį.

Kaip žinoma, elektronikos ir buitinės technikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Perdirbant tokias atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neužteršia aplinkos, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą.

Leave a comment