2014-2015 metais aplinkosaugos projekte „Mes rūšiuojam“ dalyvavusioms mokyklos už surinktą elektroniką ir senas baterijas gaus prizų už beveik 30 tūkst. eurų.

Tokie rezultatai gauti suskaičiavus visų dalyvavusių švietimo, mokslo, ugdymo įstaigų surinktas buitinės technikos, elektronikos atliekas bei senas baterijas. Už surinktas atliekas pagal kiekį skiriami taškai, kuriuos įstaigos gali iškeisti į projekto partnerių įsteigtus prizus.

Šį pavasarį geriausiai pasirodžiusioms įstaigoms taip pat skirti ir papildomi prizai. Daugiau kaip 7,4 tonos elektronikos ir buitinės technikos atliekų surinkusi Kupiškio r. Alizavos pagrindinė mokykla gaus projekto partnerio „Elektromarkt“ įsteigtą prizą – 300 eurų čekį apsipirkti prekybos centre. Daugiausia elektronikos vienam mokiniui surinko Raseinių rajono Nemakščių darželis (beveik 93 kg vienam auklėtiniui), už tai bus apdovanoti papildomu 200 eurų vertės prizu, Rokiškio r. Panemunėlio universalus daugiafunkcis centre surinkta po 80 kg skaičiuojant vienam moksleiviui, už tai papildomai skiriama 100 eurų vertės čekis.

Daugiausia senų baterijų surinko Tauragės „Aušros“ pagrindinės mokyklos moksleiviai (299 kg), už tai papildomai gaus 300 eurų vertės čekį. Daugiausia baterijų vienam mokiniui surinko Alytaus r. Ūdrijos mokykla – daugiafunkcis centras (beveik po 2 kg vienam moksleiviui) ir  Pakruojo r. Klovainių vaikų lopšelis-darželis (1,3 kg vienam auklėtiniui). Šios įstaigos taip pat bus paskatintos 200 ir 100 eurų vertės čekiais.

Per mokslo metus mokyklose, ugdymo ir mokslo įstaigose per projektą „Mes rūšiuojam“ buvo surinkta beveik 260 tonų elektronikos ir buitinės technikos atliekų. Dar 11 tonų svėrė surinktos senos baterijos, kurios kelia ypač didelį pavojų gamtai. Visus šio sezono „Mes rūšiuojam“ rezultatus galima rasti https://mesrusiuojam.lt/rezultatai/mokyklos/.

Aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ dalyviai nuo projekto pradžios surinko beveik 1,3 tūkst. tonų elektronikos ir baterijų atliekų. Projektą organizuojančios Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos vadovas Alfredas Skinulis tikisi, kad jų organizuojami projektai prisideda prie aplinkosauginių įpročių formavimo.

„Matome ne tik skaičius, kiek surinkta vienokių ar kitokių atliekų, matome vaikų, jaunuolių norą bei pastangas gyventi švariau ir sveikiau. Surinkti atliekas yra labai svarbu, bet ne mažiau svarbu yra tai, kad auganti karta jau turės suformuotus gerus įpročius“, – sako A.Skinulis.

Projekto metu surinktas atliekas tvarkančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, jog pastaruoju metu išaugo skaičius tų įstaigų, kurios aktyviai dalyvauja projekte.

„Vis daugiau aktyviai prisidedančių prie projekto, todėl tikimės, kad kitą rudenį, pradėdami ketvirtą „Mes rūšiuojam“ sezoną sulauksime dar daugiau švietimo, mokslo įstaigų, kurios norės prisidėti prie savo aplinkos išvalymo“, – sako A.Puškorius.

Projektas „Mes rūšiuojam“ per keletą gyvavimo metų smarkiai išsiplėtė. Prasidėjęs švietimo, mokslo įstaigose, vėliau persikėlė į įmones ir organizacijas, taip pat automobilių servisus, kuriuose susidaro nemažai pavojingų ir kitokių atliekų. Projekto organizatoriai kartu su Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) rūpinasi tinkamu senų automobilių išardymu ir atliekų sutvarkymu, tam organizuojamas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“. Šiemet prie kitų prisijungė ir projektas „Mes rūšiuojam SKM“ – tai Sostinės krepšinio mokyklos ir projekto „Mes rūšiuojam“ organizatorių inicijuotas projektas, kurio metu Sostinės krepšinio mokyklos komandos renka elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekas ir jas pristato įmonei „Atliekų tvarkymo centras“. Tam, kad būtų skatinamas bendruomeniškumo jausmas bei atsakingumas, šiemet pirmą kartą rengiamas projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kurio metu ieškoma aktyvių ir energingų bendruomenių atstovų, tapsiančių projekto ambasadoriais ir kartu su savo bendruomenėmis rinksiančių elektronikos bei baterijų atliekas, taip uždirbsiančių prizų. Visi projektai vykdomi laikantis teisės aktų, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos. Daugiau informacijos galima rasti https://mesrusiuojam.lt/.

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Transporto priemonėse taip pat yra nemažai pavojingų medžiagų – kuro likučių, panaudotos alyvos, todėl labai svarbu tinkamai sutvarkyti senų automobilių atliekas, kad šios nepatektų į aplinką. Nevertingos automobilių atliekos neretai patenka į pamiškes, iš kur jas renkant mokesčiai už tvarkymą ir utilizavimą užkraunami visiems gyventojams.

Leave a comment