Kasmet griežtėjant Aplinkos apsaugos reikalavimams, buitinės technikos, elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotys didėja. 2018 metais Lietuvoje turės būti surinkta ir perdirbta 55 proc. visos vidaus rinkai pateiktos buitinės elektros ir elektroninės įrangos.

„Dėl griežtėjančių aplinkosaugos reikalavimų buityje naudojamos elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotys kasmet didėja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Prievolę sutvarkyti daugiau atliekų numato ES direktyva, kurios turi laikytis kiekviena bendrijos narė“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.

Pasak jo, nuo 2018 metų visa buityje naudojama elektros ir elektroninė įranga priskirta šešioms kategorijoms ir kiekvienai iš jų nustatyta vienoda surinkimo ir perdirbimo užduotis – po 55 proc. visos Lietuvos rinkai pateiktos įrangos.

Pernai surinkimo ir perdirbimo užduotys, priklausomai nuo įrangos kategorijos, svyravo nuo 40 proc. iki 55 procentų. Pavyzdžiui, reikėjo surinkti ir perdirbti 50 proc. visų vidaus rinkai pateiktų kompiuterių monitorių ir televizorių, po 40 proc. elektroninių žaislų, laisvalaikio ir sporto prietaisų bei smulkių namų apyvokos prietaisų, 55 proc. stambių namų apyvokos prietaisų su šaldymo įranga ar be jos.

Beveik tūkstantis EGIO narių pernai vidaus rinkoje pardavė 7,2 tūkst. tonų buitinės elektronikos įrangos, o surinko ir perdirbo beveik 4 tūkst. tonų jos atliekų.

Augant atliekų surinkimo užduotims, plečiasi ir surenkamų atliekų priėmimo vietų skaičius. 2018 metų pradžioje EGIO visoje Lietuvoje buvo įrengusi 126 elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo vietas bei organizavo atliekų surinkimą iš beveik 1,1 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje. Gyventojams atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už kai kurios nebenaudojamos buitinės technikos atvežimą į antrinių žaliavų surinkėjų ir perdirbėjų supirktuves gali būti mokamas atlygis.

Elektronikos atliekos taip pat renkamos aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1,7 tūkst. švietimo įstaigų, metu. Projektas „Mes rūšiuojam įmonėje“ jau pritraukė virš 1,1 tūkst. įmonių, įstaigų ir organizacijų, o projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“ – 771 bendruomenę iš visos Lietuvos.

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą ar atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu) ir pridaryti daug žalos gamtai. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos ir nekenkia žmonių sveikatai, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą bei saugo gamtos išteklius.

Leave a comment