Artėja didžiausios metu šventės Kalėdos. Skubame puošti namus, pirkti dovanas. Tačiau augant vartojimui auga ir atliekų kiekiai.

Apie elektronikos atliekų tvarkymą laidoje kalba Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos direktorė Asta Pakštaitė-Marcinkienė ir UAB „EMP recycling” generalinis direktorius Darius Valeika.

Elektronikos gamintojų importuotojų ir atliekų tvarkytojų sukurta elektronikos atliekų surinkimo sistema Lietuvoje veikia neblogai – kasmet tobulėja ir auga. „Tačiau išlieka tam tikrų spragų: teisinio reglamentavimo, pačių gamintojų importuotojų, verslo atstovų atitinkamų institucijų kontrolės stoka”, – pabrėžia Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

„Didžiausia problema atliekų tvarkyme yra biurokratija: elektronikos atliekų supirktuvės atidarymui reikalingi leidimai yra ruošiami nuo pusės iki vienerių metų. Tai galite įsivaizduoti kada dinamiškas verslas gali padaryti kažkokį žingsnį”,- pabrėžia Darius Valeika.

Taip pat UAB „EMP” recycling vadovas akcentuoja, kad elektronikos atliekų perdirbime vyrauja nevienodos žaidimo taisyklės: atliekų tvarkytojui, išduodančiam įrodantį dokumentą apie atliekų sutvarkymą, yra griežtesni reikalavimai nei atliekų tvarkytojui, neišduodančiam tokio dokumento.

Lietuvoje yra virš 9 000 vietų, kur galima palikti elektronikos įrenginius, baterijas. Pardavimo vietoje pardavėjas privalo priimti seną gaminį nemokamai, nereikalaudamas įsigyti naujo. Atliekų supirkimo vietose už kaikurias elektronikos atliekas gyventojai gali gauti ir atlygį. Neturint galimybių išsivežti seną buitinę techniką patiems, galima išsikviesti atliekų tvarkytoją.

Regioniniai atliekų tvarkymo centrai, ypač šventiniu laikotarpiu, prašo nepalikti prie konteinerių senos stambios elektroninės įrangos bei didelių gabaritų pakuočių. Tokią pakuotę kartu su sena elektronine įranga gyventojai gali atvežti į didelių gabaritų aikšteles ir priduoti nemokamai.

Plačiau apie tai – Alfa.lt laidoje „Eko virusas“ https://bit.ly/3at1sXL